poniedziałek, 25 maja 2015
Strona główna » Turystyka

Lotnik Wnęk

Wnęk już jako młody chłopak podpatrywał zachowania ptaków w powietrzu. Kiedyś nawet znalazł zabitą kaczkę, zaczął rozkładać jej skrzydła, przypatrując się ich budowie. Swoje „loty” (czyli skrzydła, które tak nazywał) rozpoczął budować od ścięcia dwóch jesionów, których drewno wykorzystał na konstrukcję obciągniętą cienkim płótnem. Lotnia zaimpregnowana została olejem lnianym, a łączenia, linki i dźwignie zrobione z włókien lnianych zaimpregnowane zostały pokostem.
Pierwsze loty odbył Wnęk ze wzgórza w Odporyszowie, niegdyś wału obronnego. Było to w roku 1866. Przymocowane skrzydła do tułowia i barków niosły Wnęka na odległości kilkuset metrów.
Również w 1866 roku Jan Wnęk uzyskał zgodę od proboszcza Morgensterna na próbę lotu z wieży kościoła odporyszowskiego. Lot ten odbył się w uroczystość odpustową w czerwcu, a obserwowały go tłumy ludzi specjalnie przybyłych podziwiać odwagę lotnika. Ten lot wyniósł około 2 kilometrów, co zapewniło Wnękowi sławę sięgającą ponad lokalne kręgi. Dowiedziano się o nim w Krakowie, gdzie w jednym z kalendarzy została umieszczona wzmianka o jego wyczynie.

W latach 1866-1869 Wnęk wielokrotnie stawał na wieży kościoła w Odporyszowie latając przy różnorakich okazjach: odpustów, jarmarków. W tym samym czasie zbliżała się data wypłacenia należności za prace rzeźbiarskie. Wtedy też najprawdopodobniej w głowie Michała Sowińskiego powstała myśl pozbycia się Wnęka i zainkasowanie całej kwoty za pracę rzeźbiarską. W czasie odpustu w 1869 roku Sowiński miał potajemnie poprzecinać rzemienie łączące konstrukcję lotni. Podczas tej próby, niby niechcąco, zepchnął on przedwcześnie Wnęka z pomostu wieży kościelnej. Wnęk przeleciał ponad 500 metrów, ale popręgi poluzowały się i lotnik runął na ziemię ponosząc obrażenia, które w trzy tygodnie doprowadziły go do śmierci. Zmarł 10 lipca 1869 roku pozostawiając żonę i dzieci. Przeżył 41 lat.
 

« powrót
Barwy i symbole Żabna

BIP Urzędu Miejskiego

 

 Gospodarowanie odpadami


ANKIETA 


TELEFONICZNY SYSTEM POWIADAMIANIA W GMINIE ŻABNO

Informacja o strefie płatnego parkowania w Żabnie

Indormacje o strefie płatnego parkowania w Żabnie

  

  
pogoda.net


 

"Wirtualny spacer" po gminie Żabno

Wirtualne Żabno

 
Wyszukiwarka

Warto sprawdzić
Partner serwisu

Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji

Usuwanie drzew

 

Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza Państwa zgodę.
Polityka cookies.
>> Urząd Miejski w Żabnie© <<
?>