Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Różnorodność zawodów, a także ścieżek kształcenia umożliwiających ich wykonywanie powoduje, iż młody człowiek może poczuć się nieco zdezorientowany i zagubiony próbując podjąć decyzję dotyczącą własnej kariery zawodowej .

Rozpoznaniu swoich predyspozycji zawodowych oraz  poznaniu współczesnego rynku pracy i związanych z nim realnych możliwości zatrudnienia sprzyja omawianie tej tematyki w ramach  tzw. godzin wychowawczych czy też organizowanie spotkań grupowych oraz indywidualnych z doradcą zawodowym w ramach Tygodnia Kariery Zawodowej. Działania takie pozwalają zwrócić uwagę ucznia nie tylko na własne słabe i mocne strony, predyspozycje i zainteresowania, a także poznać specyfikę wykonywania różnych zawodów oraz wymagania współczesnego rynku pracy. Bez wątpienia ułatwia to  podjęcie jednej z ważniejszych życiowych decyzji, jednakże nie zapewnia rzetelnej wiedzy dotyczącej oferty edukacyjnej różnych szkół ponadgimnazjalnych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów klas III, którzy wkrótce będą decydować o swojej zawodowej przyszłości, w PG w Łęgu Tarnowskim zorganizowano już po raz trzeci Mini-Targi Edukacyjne. Pomysłodawcą tego projektu jest p. mgr Renata Jadam-Lechowicz, pełniąca w łęgowskim gimnazjum obowiązki pedagoga szkolnego. Biorąc pod uwagę dotychczasowe sukcesy oraz  skuteczność wspomnianego przedsięwzięcia, do udziału w kolejnej edycji targów edukacyjnych, poza łęgowskimi trzecioklasistami i ich rodzicami, po raz kolejny zaproszeni zostali ich rówieśnicy z pozostałych szkół gimnazjalnych funkcjonujących na terenie Gminy Żabno. Doceniając wagę omawianej tematyki oraz zabiegając o sukces edukacyjny i zawodowy młodych mieszkańców naszej Gminy, w tegorocznych mini-targach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz organu prowadzącego PG w Łęgu Tarnowskim: p. Marta Herduś, Renata Szczebak, Anna Barwacz, a także p. Jolanta Sak – kierownik Zespołu Obsługi Samorządowych Szkół i Przedszkoli, Nie zabrakło również przedstawicieli Rady Rodziców działającej przy łęgowskiej szkole, których reprezentowała p. Bożena Wrona.

Mini-Targi Edukacyjne będące jedną z kilku innowacji pedagogicznych realizowanych w łęgowskiej szkole, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony samych gimnazjalistów, jak i placówek ponadgimnazjalnych w nich uczestniczących. Dla uczniów klas III to bardzo dobra sposobność, aby poznać ofertę edukacyjną wielu szkół ponadgimnazjalnych z Tarnowa i okolic, natomiast dla tychże szkół to z kolei możliwość bezpośredniego dotarcia ze swoją propozycją kształcenia do zainteresowanych uczniów, rodziców i wychowawców wspierających młodzież w czasie podejmowania decyzji o wyborze typu i profilu nowej szkoły.

Tegoroczne łęgowskie Mini-Targi Edukacyjne odbyły się 24 lutego br. i wzorem lat ubiegłych zorganizowane zostały na szkolnej sali gimnastycznej, która na czas trwania spotkania zmieniła się w prawdziwy salon wystawienniczy.  Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało wiele szkół. Były to  m.in. tarnowskie licea I LO, XVI LO, XX LO. Ponadto OHP Tarnów, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie, Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie, Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie, Zespół Szkół Niepublicznych w Tarnowie. W trakcie tego nietypowego spotkania uczniowie klas trzecich mieli okazję, aby posłuchać wypowiedzi nauczycieli oraz swoich starszych koleżanek i kolegów przybliżających szczegółową ofertę edukacyjną  swoich szkół. Uczestniczące w targach placówki, z kolei miały jedyną w swoim rodzaju okazję, by zaprezentować nie tylko swoją specyfikę i profile kształcenia, ale także przedstawić różnorodne pozalekcyjne i oryginalne formy pracy z uczniami sprzyjające nie tylko poszerzaniu wiedzy i doskonaleniu umiejętności, a przede wszystkim rozwijające wszechstronnie osobowość młodego człowieka. Opisując wielowymiarowość swojej działalności edukacyjnej, wiele szkół, pragnąc zachęcić i przekonać młodzież do podjęcia w nich nauki, podkreślało udział swoich uczniów w realizacji projektów unijnych, współpracę ze szkołami z zagranicy czy też możliwość odbywania płatnych praktyk w kraju i poza jego granicami. Chcąc jeszcze bardziej zaciekawić i zachęcić do kontynuowania edukacji w danej szkole, poszczególni prelegenci wykorzystywali, min. prezentacje multimedialne, filmiki reklamowe czy też albumy i kroniki szkolne. Niektórzy z nich nawiązywali ze słuchaczami dialog, prosząc o zadawanie pytań dotyczących funkcjonowania szkoły. Nie obeszło się też bez bardziej tradycyjnych form przekazu informacji nt. danej szkoły czyli broszurek, ulotek i gadżetów w postaci smyczy czy długopisów. Ze względu na swój charakter, wspomniane targi edukacyjne stworzyły zaproszonym szkołom także doskonałą okazję, aby zaprezentować profil szkoły w bardzo sugestywny sposób, np. umożliwiając degustację przygotowanych w ramach zajęć gastronomicznych smakołyków czy pokaz czesania i układania najmodniejszych w tym sezonie fryzur. Duże wrażenie wywarły także na uczestnikach spotkania ręcznie wykonana ceramika oraz namalowane w czasie zajęć szkolnych oraz tzw. plenerów malarskich obrazy.

III łęgowskie Mini-Targi Edukacyjne były czasem, kiedy młodzi ludzie mieli okazję zastanowić się nad swoją przyszłością i wyborem zawodu, skonfrontować własne wyobrażenia o tej czy innej szkole z faktami, wymienić się opiniami z innymi uczniami, a przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości kontynuowania nauki w poszczególnych placówkach odnosząc to do własnych zainteresowań i predyspozycji oraz zdolności, planów i ambicji.

Zdaniem organizatorów III edycji Mini-Targów Edukacyjnych, dyrektora gimnazjum w Łęgu, p. mgr Danuty Skrabacz-Tempka oraz p. mgr Renaty Jadam-Lechowicz, po raz kolejny o powodzeniu i skuteczności tego przedsięwzięcia, zadecydowało kilka czynników, ale ten zasadniczy to duże zainteresowanie ze strony gimnazjalistów, którzy, mając świadomość, iż wybór szkoły ponadgimnazjalnej, musi być decyzją przemyślaną, w skupieniu i z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, śledząc to, co przekazywali im w sposób bardzo przystępny kolejni prelegenci. Warto nadmienić, iż każda placówka dołożyła wszelkich starań, aby pokazać swoją szkołę z jak najlepszej strony oraz zainteresować swoją ofertą edukacyjną potencjalnych kandydatów na uczniów. Drugim i niewątpliwym atutem spotkania była jego formuła, gdyż zostało ono tak pomyślne, aby bez pośpiechu i chaosu, z wykorzystaniem współczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych, a przede wszystkim w trakcie indywidualnych rozmów, wymieniać się doświadczeniami i uwagami, a także udzielić szerszych informacji i udzielić odpowiedzi na dodatkowe pytania. Podkreślić warto, iż do sukcesu przyczyniło się także perfekcyjne przygotowanie wszystkich aspektów spotkania, co świadczy o profesjonalnym podejściu do przedsięwzięcia jego organizatorów.

Kolejne Mini-Targi Edukacyjne już za nami. Ich adresaci zapewne zdobyli rozległą wiedzę na temat możliwości kontynuowania nauki w różnych szkołach ponadgimnazjalnych, których oferta edukacyjna zapewnia realizację planów i ambicji zawodowych w niemalże każdej branży i  zawodzie.

 

Liczba odsłon: 441
Autor: PGŁT
« powrót
Archiwum:
Biuletyn Informacji Publicznej
E-urząd
ePUAP
System Informacji Przestrzennej
Pion - Portal nieruchomości
Punkt Pomocy Prawnej
Odpady komunalne
Galerie zdjęć
Video
System powiadamiania SMS
500+
Desk
Małopolska
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
Stop przemocy
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.