Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Nie płać firmie - ZUS nieodpłatnie pomoże wypełnić wniosek o umorzenie.


Na stronach internetowych pojawiły się oferty firm dotyczące odpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosku o umorzenie nieopłaconych składek w ramach tzw. ustawy abolicyjnej. Przypominamy, że w każdej jednostce Zakładu w Polsce można otrzymać bezpłatną pomoc przy wypełnianiu niezbędnych formularzy. ZUS przygotował także szczegółowe ulotki informacyjne dostępne w Salach Obsługi Klienta oraz na stronie www.zus.pl.
Możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. przewiduje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Na rynku pojawiły się ogłoszenia, w których firmy oferują płatną pomoc przy wypełnianiu formularzy niezbędnych do ubiegania się o umorzenie nieopłaconych składek
w ramach ww. ustawy.
W przypadku osób nieprowadzących pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 r. oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie jedynym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności dostępny na stronie www.zus.pl
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność w dniu 1 września 2012 r. albo w dniu złożenia wniosku o umorzenie muszą złożyć następujące dokumenty:
poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności,
wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” (formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz na stronie:
      http://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8387) lub
wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę” – w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz na stronie:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/D2010121081001.pdf),
oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej (druk oświadczenia jest dostępny w jednostkach ZUS oraz na stronie: www.zus.pl/),
wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, które otrzymały w roku, w którym ubiegają się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat (mogą to być również oświadczenia tych osób o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie) albo oświadczenia, że nie otrzymały pomocy de minimis w tym okresie.
Przypominamy, że pomoc przy wypełnianiu ww. dokumentów można nieodpłatnie uzyskać w każdej jednostce ZUS na terenie kraju.
Przygotowane przez Zakład ulotki informacyjne są dostępne w dwóch wersjach:
dla osób, które na dzień 1 września 2012 r. nie prowadziły działalności pozarolniczej;
dla osób, które na dzień 1 września 2012 r. prowadziły działalność pozarolniczą.

 

Liczba odsłon: 3365
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.