Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Czy stanie się realnym wdrożenie nowoczesnego programu prac urządzeniowo - rolnych w miejscowościach Czyżów i Nieciecza w gminie Żabno według nowatorskiego w skali kraju planu przygotowywanego w partnerstwie z regionem Turyngii? O tym zadecydują sami mieszkańcy wymienionych sołectw. Tymczasem samorządowcy dokładają wszelkich starań, aby program został dobrze przygotowany i skonfrontowany z potrzebami właścicieli i dzierżawców gruntów.


Pierwszą okazją była prezentacja założeń programu urządzeniowo – rolnego dla sołectw Czyżów i Nieciecza, która miała miejsce wczoraj, podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Żabnie. To właśnie te sołectwa zostały wyselekcjonowane, głównie ze względu na występujący tutaj duży potencjał rolnictwa, ale również na rozwinięty przemysł. To co charakteryzuje nowatorskie podejście do „scaleń”, które może zostać sfinalizowane w gminie Żabno jako pierwsze w kraju, to fakt, iż przy pracach nie wykonuje się tylko elementów dotyczących usystematyzowania gruntów, czy też budowy dróg rolnych i prac przy melioracji. Program dla Czyżowa i Niecieczy ma zaproponować kompleksowe rozwiązania dotyczące ochrony środowiska, renaturyzacji cieków, budowy ścieżek i dróg rowerowych, odnowę miejscowości zarówno wizualną jak i odnowę poprzez wykorzystanie ich naturalnych walorów w postaci tradycji, kultury, atrakcji przyrodniczych oraz turystycznych.
Programy urządzeniowo – rolne zazwyczaj wzbudzają wiele emocji wśród osób, których bezpośrednio dotyczą. Łączenie pól uprawnych, zaproponowanie nowych miejsc, zamienienie areału, niekoniecznie muszą zostać dobrze odebrane. Dlatego też, gmina Żabno zabiega o jak najgłębsze przyjrzenie się tej tematyce przez mieszkańców, po to, aby przygotowywany program mógł zadowolić wszystkich ich wszystkich. Na specjalnym spotkaniu z reprezentantami sołectw branych pod uwagę w projekcie zjawił się Stanisław Sorys – członek zarządu Województwa Małopolskiego, w którego kompetencjach leżą właśnie sprawy związane z rolnictwem i z funduszami europejskimi. Przedstawił on kilka przykładów miejscowości z terenów Małopolski, które przeszły już etap prac urządzeniowo – rolnych oraz takich, które z problemem borykają się już po kilkanaście lat. Żabno odwiedził również Mieczysław Kras- starosta tarnowski, w którego obowiązkach leżeć będzie bezpośrednie wykonanie prac urządzeniowo- rolnych w Niecieczy i Czyżowie. Burmistrz Żabna Stanisław Kusior, który był organizatorem całego spotykania, podkreślał jakie korzyści można osiągnąć uczestnicząc w programie. Na spotkaniu poruszona została również kwestia finansowania realizacji projektu, o którą gmina musiałaby się starać.
Projekt prac urządzeniowo – rolnych znajduje się obecnie w fazie przygotowania. Nie zawiera on jeszcze szczegółów związanych z zamianami, czy też łączeniem gruntów. Póki co samorządowcy namawiali mieszkańców do czynnego uczestnictwa w projekcie, po to aby po wspólnych konfrontacjach pomysłów i potrzeb, zrodził się program jak najbliższy ideału. W tym celu organizowane jest również spotkanie, na którym zostaną zaprezentowane szczegółowe – techniczne - założenia programu. Kolejnym etapem będzie zbieranie podpisów od mieszkańców. Ponad połowa zebranych podpisów za przeprowadzeniem prac urządzeniowo – rolnych będzie potwierdzeniem dla samorządu Żabna, że program zostanie zrealizowany.

 

Liczba odsłon: 3960
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.