Logo
A A | Dla słabowidzących

Aktualności

Zespół Szkoły Podstawowej, Gimnazjum Publicznego i Przedszkola w Otfinowie od czerwca do października 2011 brał udział w ogólnopolskim projekcie "Akademia Młodych Liderów Zmian Lokalnych", w ramach którego grupa 15 osób z gimnazjum uczestniczyła w serii warsztatów. Cały projekt finansowany był z Funduszu Inicjatywy Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Koordynatorem projektu na terenie szkoły była pani Ewa Piotrowska.

Pierwszego dnia, 10.06.2011, uczniowie zagrali w grę symulacyjną  o nazwie "Rybi Interes”. Gra, została zaprojektowana w celu ukazania problemów z eksploatacją zasobów naturalnych w warunkach konkurencji. Dzięki niej można szukać sposobów uniknięcia pułapki nadmiernej eksploatacji zasobów, którą często nazywa się „tragedią wspólnych dóbr" (tragedy of the commons). Gracze reprezentują zarządy firm rybackich i podejmując decyzje związane z rozwojem firmy wpływające w istotny sposób na środowisko. Wyzwaniem dla graczy jest odniesienie sukcesu w długim okresie, czyli osiągnięcie trwałego rozwoju. Ewentualna porażka w grze uświadamia wartość i konieczność współpracy przy korzystaniu ze wspólnych dóbr o ograniczonych zasobach. Uczniowie gimnazjum wykazali się dużym zaangażowaniem podczas trwania całej gry. Nie zabrakło też czasu na podsumowanie i wyciagnięcie wniosków.
 
W drugim dniu warsztatów, 13.06.2011, zaprezentowano uczestnikom zasady tzw. iStypendium - programu stypendialnego utworzonego i wspieranego przez lokalną społeczność w celu ukazania młodym, jak skutecznie działać w swoim środowisku lokalnym oraz w jaki sposób można wykorzystać swoje dotychczasowe osiągnięcia społeczne i ekologiczne. iStypendium.pl jest przyznawane społecznościowo. Stypendysta logując się na stronie internetowej opisuje swój plan działania, a współmieszkańcy głosują na najlepsze pomysły, które przyczynią się do zmiany ich otoczenia, środowiska, postaw innych. Następnie wysyłając sms-a na podany przez stypendystę numer, mieszkańcy współtworzą budżet lokalnego funduszu stypendialnego. Uczniowie z Otfinowa to potencjalni iStypendyści. W ramach programu można ubiegać się o stypendium w wysokości 380 zł miesięcznie. W poniedziałkowej części warsztatów uczniowie wykonywali specjalne przygotowane zadania, a następnie dzielili się swoimi pomysłami i przemyśleniami z grupą.

We wrześniu i październiku kontynuowano projekt. Nowa seria warsztatów miała na celu rozwijanie umiejętności współpracy, kreatywności oraz otwartości na nowe idee. Pierwszy z nich oparty był na ćwiczeniach dramowych. Pozostałe dwa to warsztaty dziennikarskie. Warsztaty, zarówno czerwcowe, jak i część jesienna, cieszyły się zainteresowaniem wśród uczniów szkoły; sprzyjały rozwojowi kreatywności, otwartości oraz umiejętności współpracy. Gimnazjaliści chętnie uczestniczyli w proponowanych ćwiczeniach i panelach dyskusyjnych, dlatego zajęciom towarzyszyła pozytywna atmosfera w myśl zasady „uczyć i bawić.”

Liczba odsłon: 2822
Autor: redakcja zabno.pl
« powrót
Archiwum:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Biuletyn Informacji Publicznej
Wybory
ePUAP
E-urząd
System Informacji Przestrzennej
Sesje Rady Miejskiej online
Rada Miejska Interpelacje
Rada Miejska najbliższa sesja
Rada Miejska wyniki głosowań
Odpady komunalne
Gminny Program Rewitalizacji (2017-2022)
System powiadamiania SMS
Galerie zdjęć
Video

WFOS
Ekointerwencja
Mapa zagrożeń
Stop przemocy
Punkt Pomocy Prawnej
Małopolska

Związek Samorządów Polskich

500+
Pion - Portal nieruchomości
RODO
Facebook_logo
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszej oferty do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony zgadzasz się na ich zapisywanie w pamięci urządzenia zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.